A domborm
2017.12.15. 14:02
A domborm
Mg lebegett az lom s a valsg kztt. Tudat alatt kapaszkodott az lomba, mert a tudatalattija rzkelte az lom szpsgt, de ugyanez a tudatalatti mr rzkelte a valsgot is.
Kinyitotta a szemt s elhessegette az lom mmort. Nzte a mennyezetrl lelg csillrt, a falirt, ami mg inkbb visszatrtette a val letbe.
Tudatosult benne, hogy fel kell kelni s neki kell kezdeni a napi rutinfeladatoknak. Tusols, fogmoss, ltzkds, reggeli kszts. A gyerekeket kelteni kell s elindtani az iskolba. Vgiggondolni a teendit. Dleltt az nkormnyzatba kell menni, utna bevsrol s fzni kell valamit, amit a gyerekek is szeretnek, dlutn taln kicsit tud dolgozni. Persze csak akkor, ha Patrik s Kitti nem rohan be hozz, hogy segtsen, mert nem rti a hzi feladatot. Tams az lettrsa elutazott pr napra Franciaorszgba, hogy trgyaljon legjabb knyve megjelensrl. n.
Amikor vgre a gyerekek elmentek az iskolba, nekillt sszepakolni s akkor hirtelen eszbe jutott az lom. Egszen pontosan az lomnak egy rszlete, melyben belp egy pletbe s az elcsarnokban egy hatalmas domborm fogadta a ltogatkat. Behunyta a szemt s felidzte a rszleteket. lmban pontosan ltta az alkots minden rszlett. Gondolatai kavarogtak s egszen lzba jtt.
„Meg kell csinlnom ezt a kermia dombormvet” – gondolta s mindent flbehagyva, tment a mtermbe. Egy A3-as rajzlapot vett el s sebesen rajzolni kezdett. Idnknt behunyta a szemt, hogy felidzze az lmban ltott kpet. Amikor elkszlt a rajzzal akkor eszmlt r, hogy kssben van. Kapkodva szedte ssze holmijt s rohant, hogy el ne kssen az nkormnyzattl. Nem tudta milyen gyben keresik csak egy semmitmond levelet kapott a kulturlis fosztlytl.
* * *
Ida szabadsz volt. Ismert keramikus-mvszknt lte az lett, kzel a negyvenhez elvlt nknt, kt gyerekkel. Anyagi gondjai nem voltak, lett pedig a munkja tette teljess. lettrsi kapcsolatban lt egy ismert rval, aki risi siker kszbn ll, hiszen komoly eslye van, hogy legjabb knyve megjelenjen Franciaorszgban.
A hirtelen reggeli alkotvgy eredmnyeknt, jkora ksssel rkezett az nkormnyzatba. Tbbszr jrt mr az pletben, tudta hol tallja meg a kulturlis fosztlyt. Felrt az emeletre s megkereste a szobt ahova az idzse szlt. Bekopogott s belpett. Egy vele egykor n lt az rasztal mgtt.
– J napot! – ksznt Ida, ahogy belpett a szobba. – Benk Ida vagyok – nyjtotta t a kezben lv levelet.
– dvzlm kedves Ida. Mr azt hittem nem jn. Fradjunk t a trgyalba, s szlok a fnkmnek is
Beltek s Ida oldalt furdalni kezdte a kvncsisg. A levl alapjn valami elmaradt adra vagy egyb ptoland hinyossgra gondolt, melyet nem teljestett az nkormnyzat fel. Csakhogy akkor nem a trgyalban ltetik le, s fleg nem a fnkkel kell tisztzni a vits krdst.
– dvzlm kedves Ida! Horgos Andrs vagyok az nkormnyzat kulturlis fosztlynak vezetje – ksznttte a belp jl megtermett, jelents tlsllyal br frfi. Az tven feletti ember szles tokja rengett, ahogy beszlt s Ida alig brta megllni, hogy fel ne nevessen.
– Nem tudom rtesl-e rla, de kerletnk egy igen jelents sszeghez jutott, hogy a kerleti mveldsi hzat feljtsuk. Ami valljuk be nagyon rfr az pletre. A tervek nagyjbl el is kszltek, s itt kerlt a kpbe n. Szeretnnk, ha az elcsarnokba a belp vendgeket valami egyedi ltvny fogadn. Arra gondoltunk, hogy egy monumentlis kermiadomborm kerlhetne a bejrattal szembeni falra.
– Szgyellem, de nagyon rg jrtam a mvelds hzban. Ezrt krdeznm, mekkora az a fellet.
– Az elcsarnok teljesen t lesz ptve. A dombormvet a fldszintrl s a flemeleti kerengbl is meg lehet majd tekinteni, ami ugye mg nincs meg, mert ehhez jelents bonts s tpts szksges. Az gy kialaktott trbe egy 6 mter magas s 15-20 mter szles alkotst kpzeltnk el.
– Atya vilg – bukott ki nkntelenl Idbl. – Ez risi. Soha nem csinltam ekkora kermit. Magban viszont azt gondolta: „hiszen ezt lmodtam meg az jjel”.
– Ez az „Atya vilg” ugye nem azt akarja jelenteni, hogy kikosaraz minket? – krdezte a frfi.
– Termszetesen rmmel vllalom, de ehhez rszletes terveket kell csinlnom – vlaszolta Ida.
– rlk, hogy elvllalja ezt a valban hatalmas munkt. Krem, csinljon egy kltsgvetst, s valamifle tervet az alkotsrl. Termszetesen itt szabad kezet kap, csak az lenne a krsnk, hogy a kompozci valamilyen formban utaljon a mvszetre.
* * *
Ida hatalmas elnnal vetette magt a munkba. Mg aznap a reggel elksztett vzlat alapjn, nekillt egy rszletes rajzhoz. Ez alapjn tervezte meg a kermia dombormvet s csinlta meg a kltsgvetst. maga is meglepdtt milyen horribilis sszeg jtt ki, s meg volt gyzdve, hogy az nkormnyzat lemond a kermia dombormrl. Esetleg ms valakit bznak meg a munkval. gy aztn igen csak meglepetsknt rte, hogy simn elfogadtk az ajnlatt, st az elcsarnok kt oldalfalra is rendeltek kt kisebb alkotst. Tekintettel a munka nagysgra mg elleget is kapott, miutn jelezte a hivatalnak, ekkora sszeget kptelen meghitelezni.
A munka megkezddtt s a n szinte ltstl vakulsig dolgozott. Beldozta a szombatokat s a vasrnapok egy rszt is. Ennek persze a gyerekek s Tams nem nagyon rltek.
Mvszeti krkben hamar hre ment, hogy micsoda nagyszabs munkba kezdett. Ida, aki orszgos hr keramikusnak szmtott, nem kevs irigyet szerzett magnak. A n volt frje, aki szintn mvsz, – fest – volt, tbb zben megltogatta, de Ida br udvariasan fogadta, neki sem mutatta meg a kszl alkotst. Egyedl lettrst, Tamst avatta be minden rszletbe, aki ugyan figyelemmel hallgatta, de bevallotta, hogy mivel nem rt hozz gy aztn tancsot sem tud adni.
A ptllag megrendelt kt oldals domborm szorosan kapcsoldtak a nagyobbik kompozcihoz, mint egy kiegsztve s lezrva annak mondanivaljt.
* * *
Negyedik hnapja dolgozott az alkotson, s a kermialapok nhny kivtellel elkszltek. A hinyzk is csak a kt oldals kpbl vrtak arra, hogy megformzzk ket. Az gets is jl haladt az elgetsen minden meglv kermialap teset, s a mzas gets nagy rsze is elkszlt. Hogy lssa a munkja eredmnyt ahol csak lehetett kirakta az alkots egy rszlett. A garzsban a nappali egy rszn, az emeleti szobban, ami vendgszobaknt funkcionlt, st a hlszobban is. Persze megtehette volna, hogy az udvaron egybe kirakja, de flt, hogy hamar lba klne a lapok j rsznek.
Kt ht mlva elkszlt az utols kermia, szpen mzasan kigetve. Msnap a n felhvta a vllalkozt, akivel korbban megegyezett a fuvarozsban. A szllts viszonylag zkkenmentesen zajlott le, mindssze hrom kermialapot trtek el a munksok. Ida ennl jval tbbre szmtott.
Megegyezett egy bartja ltal ajnlott kmvessel. A mesterrel s annak segdjvel lttak neki a helyszni munknak. Korbban a n csak nhny fali-dombormvet csinlt, de a kmves mester megnyugtatta.
– Bzza csak rnk nagysga, gy felrakjuk, ahogy az a nagyknyvben meg van rva. Csinltunk mr ilyet, igaz ekkort mg mi sem, de ez csak abban klnbzik a tbbitl, hogy tovbb tart. Magcska csak ljn le szembe a fallal, s mondja, mikor melyik kermialap kvetkezik.
Az persze csak termszetes, hogy Ida ki se brta volna, ha csak l s irnyit. Hiba mondta a mester, hogy azrt van itt a segd, hogy hordja az kermia tglkat s keverje hozz a maltert. A n ugyangy hordta a kermia lapokat, amit kisebb rszletekben elre kirakott. Nzte a lapok htra rt betket s szmokat, – mikor melyik kvetkezik – s amirl csak tudta mit jelentenek. Bjta a vzlatait, de ha gy alakult mg a malteros vdrs is cipelte, igaz az llvnyra mr kptelen volt felrakni. A domborm lassan testet lttt, s aki csak arra jrt mulva llt meg s csodlta. Egyik nap Ida megbeszlte a mesterrel, hogy ksbb jn, mert be kell fejezni azt a pr darab kermit, ami a szllts s a helyszni munkk sorn eltrtt, s amit Ida jra csinlt. Majdnem hrom ra volt mire a mveldsi hzba rkezett.
– Itt volt egy r – mondta kmves mester. – Azt hiszem a volt frje, hiszen valamelyik nap meslte, hogy elvlt s most az lettrsval l. Azzal az rval, akinek a knyveit a felesgem annyira szereti. Szval a lnyeg, hogy nagyon morgott valamirt. Azt mondta holnap jra eljn.
Ida csodlkozva mlyedt magba.
„Mi a fent keresett itt Jnos? Biztos megneszelte, hogy milyen jelents munkt kaptam s most eljtt pocskondizni”
Msnak valban megjelent Ida volt frje.
– Szp lesz – mondta a frfi furcsa kiss gnyos hanglejtssel. – Csak azt mond meg nekem drga Ida, honnan vetted a kompozci tlett.
– Meglmodtam! De mirt krded ezt ilyen furcsn?
– Igen! Furcsn krdezem, mert ezt te nem meglmodtad, hanem elloptad. Mghozz az n egyik festmnyemrl, amit alig kt hete fejeztem be.
– Na, ne! – bukott ki megdbbenve Idbl. – Te engem plgiummal vdolsz.
– Iduskm, n csak a tnyeket mondom. Az pedig tny, hogy n ezt mr megfestettem.
– Engem te ne Iduskzz! n nem voltam a mtermedben amita elvltunk, honnan tudhatnm, mit festesz, s mit nem? n ezt a kompozcit igen is meglmodtam.
– Az engem nem rdekel, de n akkor is azt lltom, hogy ezt mr eltted megfestettem. Ha nem hiszed, gyere, nzd meg. Tanim is vannak, akik ezt bizonytjk, ha kell a brsg eltt is.
A brsg emltsre a nn bnultsg vett ert. Eszbe jutott a vlsuk sorn mennyit jrt brsgra, s a volt frje milyen csnyn bnt vele.
Jnos elment, de Idban a rossz rzs ott maradt. A kompozci elkszlt s Ida annyi dicsretet kapott, hogy elhalvnyult benne Jnossal trtnt konfliktus. Nha azrt feltltt benne, s nem rtette volt frjt. Sok rosszat el lehetet rla mondani, de azt, hogy valtlant lltson azt nem. Viszont a mvsztrsak radoztak az alkotsrl. Aki egy kicsit is szmtott a kpzmvszeti szakmban az gratullt neki. Mg az irigy szakmabeliek is elismertk, hogy csodlatosat alkotott. gy az utn a Jnossal trtnt vita miatti rossz rzse httrbe szorult.
A megnyitrl szinte minden TV csatorna kzlt tudstst, kiemelve Ida alkotst. Pr ht elteltvel Idnak tutaltk a fali kermia rt, ami szmr horribilis sszeg volt, s ami nagyon is rfrt a nre, mivel a korbbi elleg rg elfogyott, s gyakorlatilag a tartalkjait befektetve fejezte be a munkt. Fradtnak, de boldognak rezte magt, a siker krptolta. Most azonban elhatrozta, hogy elutazik valahova Tamssal s pihennek pr napot.
Ida lassan kt ve lt egytt Tamssal, akit a n gyerekei is elfogadtak. Amikor a gyerekek az apjukkal tltttk a htvgt, akkor gyakran elutaztak. gy tettek most is, Ida befizetett egy hossz htvgre egy elegns ngycsillagos wellness hotelbe, s ezttal a nvrt krte meg, hogy jjjn t s vigyzzon a gyerekekre.
* * *
Ida valsggal kivirult a hossz s fraszt munka utni laztsban. A vasrnapi haza utat elre eltervezve egy kis kitrt tettek, hogy egy kzeli vroskban ebdeljenek, azonban alig szlltak ki a ftren kocsijukbl, Ida belebotlott egy mvsztrsba. A frfi azonnal gratull Ida sikerhez, majd elmeslte, hogy a kzelben lv mvszeti tborban vezet egy kurzust s azonnal meghvta, hogy ltogassk meg, akr ott is ebdelhetnek. A kt ember nmi rbeszls utn beadta a derekt s elindultak a tborvezet kocsija utn. Az ton elmeslte bartjnak, hogy nagyon szimpatizl a mvsz trsval, mert egy korrekt ember, s amit mond, azt mindig a jobbt szndkkal teszi.
Korn ebdeltek s br a tborvezet marasztalta ket, hamar elkszntek s indultak haza, de Ida meggrte, hogy telefonlni fog, s ha lesz, egy kis ideje jra megltogatjk.
* * *
Nzte a levelet, amit a Mveldsgyi minisztriumbl kldtek, s valami furcsa rzs kertette hatalmba. Hallotta suttogni, hogy az oktber 23-i nnepi kitntettettek nvsorba felvetettk az nevt is, ugyanakkor azt is megsgta egy bartja, hogy a frje skldik ellene s mindenhol hangoztatja, hogy plagizlt s az tlett hasznlta fel mveldsi hzban kszlt alkotsnl. A rossz rzst fokozta, hogy tudta a levl alrja Jnos rgi j bartja.
A jelzett napon korn kelt, s amikor a gyerekek elmentek iskolba nekillt kszldni. Tams nyugtatta, de Idnak nem volt ktsge afell, hogy a volt frje plgium vdja miatt hvatjk. Magban elre pontosan megtervezte mit fog mondani. Egy mutats kosztmben, vajszn blzban s ugyan olyan szn tsark cipben ment. Tudta, hogy minden frfi szem megakar rajta, de most pp ez volt a clja. Elz nap fodrsznl volt, termszetesen azt is a mai nap miatt temezte be. Induls eltt megnzte magt az elszobai nagytkrben s tmren csak annyit mondott magnak:
– J lesz. J lesz, s remlem, megpukkadtok.
Pontosan rkezett, az emeletre felrve a titkrn egy trgyalba vezette. Magban mg egyszer tgondolta mit fog mondani, de mr nylt is az ajt s Pter lpett be, nyomban Tams.
Ida bemutatkozott Pternek s vrta, hogy frfi kezdje meg a trgyalst.
– Gondolom sejti mirt hvattuk?
– A fali kermia a miatt, vagy nem?
– Pontosan. Biztos hallott rla, kedves Ida, nt egy igen magas llam kitntetsre terjesztettk fel. Ugyanakkor a volt frje megkeresett, hogy n a fali kermia tlett tle plagizlta.
– Nzze uram! Ezek slyos vdak, amit be is kell bizonytani.
– Be is tudom – vgott kzbe Jnos, aki ugyan tovbb folytatta volna, bartja azonban leintette.
– Krlek Jnos ne. Mi elmondjuk az llspontunkat, utna meghallgatjuk Idt is, s ha azok nem megfelelek, akkor lehet tovbb lpni, azaz brsgra vinni a dolgot. Illetve megtmadni az llami kitntets odatlst. Azonban Idt jelenleg mg megilleti az rtatlansg vlelme.
Idhoz fordult, gy folytatta.
– A lnyeg, hogy Jnos tanukkal tudja bizonytani, miszerint a fali kermia elkszts eltt festett egy festmnyt, amire az n munkja ksrtetiesen hasonlt. Vagyis ers a gyan, hogy n ennek a festmnynek a hatsra az tlet felhasznlsval ksztette a munkjt.
– Vagy fordtva – vgott a szavba Ida.
– Legjobb vdekezs a tmads – felelte Jnos.
– Nem tmadok! Tnyeket kzlk. Ahogy voltl btor a mveldsi hzban tudatni velem, kt httel korbban festetted meg azt az alkotst. Azaz utnam ksztetted.
A kt frfi rtetlenl nzett a nre. Ida elnevette magt, tudta, hogy gyztt. Btran folytatta.
– Tudjuk mind a hrman, hogy az a festmny, amit te festettl, kt-hrom nap alatt elkszlhet, legyen egy ht. Az n fali kermim tbb mint ngy hnapig kszlt. Mieltt neki kezdem rszletes terveket, vzlatokat csinltam, amit tadtam megrendelmnek. Ezt te sokkal inkbb lthattad, mint n a te festmnyedet. Nem volt titkos az anyag. Valamelyik mvszeti folyirat rt is rla, s rszleteket kzlt a tervekbl.
Jnos zavarba jtt. A kt frfi egymsra nzett, de nem tudott mit vlaszolni, ezrt Ida folytatta.
– Ennek ellenre, n, nem vdollak plagizlssal, mert rjttem, hogy te is n is honnan kaptuk az ihletet. Ott volt a fejnkben a kp vek ta, csak nem jtt felsznre.
– Nocsak! Nem is tudtam, hogy fejembe ltsz.
– Ltom humorodnl vagy – mosolygott lekezelen volt frjre Ida. – Emlkszel arra, hogy nagyjbl tz ve a szleidnl voltunk nyron s hazafel megltogattunk egy alkottbort? Kt hete jra ott jrtam, Kabay Pter hvott meg, a kzeli vrosban tallkoztam vele. Most vezeti az alkot mhelyt. A lnyeg, hogy amikor megrkeztem s a kocsibl kiszllva, megkerltem az pletet a lbam fldbe gykeredzett, csak lltam s bmultam az elm trul ltvnyt. Egy hatalmas rten mvszek dolgoztak a szabadban. Festettek s egyb mvszeti alkotsokon dolgoztak. Oldalt egy kisebb csoport egy nagy tblra kivettve, verset elemzett. A rten, padokon elszrva emberek olvastak vagy beszlgettek. Nmelyikk taln verset rt. A rt vgben egy kis patak csrgedezett, a tvolban pedig egy hegy krvonalai varzsoltk mesbe illv a tjat.
– Mg mindig nem rtelek – mondta Jnos.
– Szerintem egyrtelmen ez maradt meg a fejemben, s nyilvn a tidben is. Ezrt festetted meg a kpet, n pedig ksztettem el a fali kermit. Amikor meglmodtam, egy a valsgban tlt dolgot lmodtam, meg, s nem a kpzeletem szlemnyt.
– rdekes okfejts, de n erre gy nem emlkszem. Arra igen, hogy jrtunk a tborban, hogy valban lzas alkot munka folyt, gy irodalmi, mint szmtalan kpzmvszeti. Emlkszem rengeteg fest volt s nhnyan kisplasztikt csinltak. De, hogy ez pont gy nzett volna ki, mint a festmnyem, vagy a te kermidon arra nem emlkszem, s szintn szlva nem is hiszem.
– J, akkor maradunk az els verzinl, hogy az n fejemben j hrom-ngy hnappal korbban megszletett az alkots. Csak, hogy akkor nem nekem kell magyarzkodnom, hanem neked. Vagy elfogadod a msodik verzit, s hiszel ezeknek a kpeknek – azzal Ida elvett a tskjbl egy bortkot s abbl egy tucat fnykpet.
– Tudomsom szerint egy meglv tjat megrkteni nem plagizls, hiszen akkor minden tjkp az lenne. Ezeket az alkottborban ksztettem, amikor ott jrtam. Az lettrsam s Kabay Pter tansthatja – azzal az asztalra dobta a kpeket.
A kt frfi tnzte a kpeket, majd megsemmislve adtk vissza Idnak.
* * *
– Benk Ida – hallotta a hangszrban a nevt, felllt s bszkn ment ki, hogy az t ksznt tapsviharban az llamftl tvegye a Kossuth djat.
Budapest, 2017. oktber, 06.
|