.
.
Men
 
Ltogatk
Induls: 2005-01-08
 
Levl kld
 
Firkafal
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
A holdon jrtam

 

 

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szerzi jog

A portlon tallhat mvek a szerz tulajdont kpezik, ezek egsznek vagy rsznek msolsa, terjesztse csak a szerz elzetes hozzjrulsval lehetsges. (1999./LXXVI/tv./1..)

 
Riportok
Riportok : Renesznsz a frak Egyiptomban

Renesznsz a frak Egyiptomban

  2008.12.28. 14:56

Mzeumi sta 3.
 2008. augusztus 8 – 2008. november 9.

Engedjtek meg, hogy nagykpen sorozatnak minstsem a klnbz killtsokrl eddig rt beszmolimat. Ha pedig sorozat, akkor illik cmet is adni neki. Legalbb is alcmet.
No ezrt lett ez a Mzeumi sta 3.
A szpmvszeti mzeum idszakos killtsa nagy feladatba vgta a fejszjt. Az egyiptomi frak virgkort kvnja megmutatni a ltogatnak. Mindjrt a cm meglep s magyarzatra szorul. A killts szervezi a cmet a Renesznsz v programsorozatba illesztsvel magyarzzk, de megvallom szmomra ez ersen sntt.
De nem a cm a lnyeg gondoltam, s amgy is nagy tisztelje vagyok az egyiptomi kultrnak, gy ht irnya mzeum.
Mit az, amit nem tud, egy tlagembernek az kori Egyiptomrl. Vajon tudja, hogy Ke. 3000 – Ku. 500- ig lt s tndklt ez a csods kultra? Vajon tudja, hogy ez hrom f rsre bontjk, gy mint az birodalom – Kzps birodalom - j birodalom?
Azt, hogy a tbb mint 3000 v alatt 30 dinasztia uralkodott?. Azt, hogy a 30 dinasztia kzel egyharmada nem is Egyiptomi volt?
A klnleges trlat a killtott szobrok, sztlk, koporsk s egyb srfelszerelsi trgyak segtsgvel a trtnelem egyik legizgalmasabb korszakt mutatja be a hazai kznsgnek, amely utoljra tbb mint 30 ve lthatott Budapesten a frak kort felidz, klfldi gyjtemnyek anyagbl ltrejtt killtst. A Szpmvszeti Mzeum rszvtelvel, nemzetkzi mzeumi sszefogs eredmnyekppen megvalsul killts ez v elejn mr a ljubljanai kznsg eltt is bemutatkozott, de a budapesti trlat az ottani killts j koncepcik alapjn megptett s lnyegesen kibvtett vltozata.
A mtoszokban l s a trtnelmi mlt tisztelete, a mlt tiszteletremlt vvmnyainak megrzse s tudatos, m szelektv mdon val felhasznlsa mindvgig jellemezte a frakori egyiptomi kultrt. Ez a fajta "renesznsz" attitd teht mlyen gykerezik az egyiptomi llam 3000 ves trtnetben.
A killts cme az i.e. 1. vezred kzepnek egy rvid, m annl izgalmasabb idszakra (i.e. 7-6. szzad / 25-26. dinasztia) utal, amikor a frakori Egyiptomra az jbirodalom vgt kvet kb. 400 ves politikai s gazdasgi nehzsgekkel teli idszak utn egy jabb - utols - virgkor ksznttt. Az j ra kezdett a kutats a 25. dinasztia uralkodshoz kti. Ez a Nbibl (a mai Szudn, az kori Kus terletrl) szrmaz dinasztia a i.e. 8. szzad vgn meghdtotta s jraegyestette az orszgot, szkhelyt pedig az si fvrosba, Memphiszbe helyezte. A szbanforg idszak frai alatt, akik szmra nyilvnvalan legitimcit biztostott a mlttal val azonosuls, egyre erteljesebb archaizl tendencik figyelhetek meg a kultra tbb terletn.
A 25. dinasztia kora az egyiptomi "renesznsz" els nagy korszaka, amely egy csaknem ktezer vvel korbbi idszak, az birodalom alkotsainak stlust s ikonogrfijt idzi fel. A kusita kirlyok az birodalmi nagy frak, az 5. s 6. dinasztia uralkodinak neveit vettk fel, s megksreltk felleszteni s jraalkotni az si mtoszokat, mvszeti stlusokat, a nyelvet s az irodalmat. A mlt jralesztsnek folyamata az ezt megelz idszakban, az n. Harmadik tmeneti Korban gykerezik, majd ebben az idszakban teljesedik ki, hogy aztn a 26. dinasztia alatt elrje klasszikus tkletessgt, amikor a deltabeli Szaisz vrosbl szrmaz uralkodk katonailag megerstettk Egyiptomot s nveltk az orszg kereskedelmi befolyst. A szaiszi dinasztia tisztelte eldei emlkt, az elz kusita idszak kiindulpontknt szolglt a "szaiszi renesznsznak", de az j uralkodk mr a Kzpbirodalom s az jbirodalom thbai mvszett lesztettek jj.
Az kori egyiptomi kultra tbb ezer ven keresztl vel kontinuitst legszemlletesebben a dinasztik egymst kvet sora pldzza. A killts tudomnyos szempontbl legkiemelkedbb trgya a legkorbbi kirlyok neveit s tetteit felsorol, a piramispt frak korbl szrmaz mintegy ngy s fl ezer ves Palermi K. A Kzpbirodalomtl (i.e 2. vezred els harmada) a Ptolemaiosz-korig (i.e 332-31) terjed idszak klnbz uralkodinak portri a dinasztik egymsutnjt szimbolizljk, illetve a frai intzmny fennmaradst, amely a m
egfelel politikai s gazdasgi, valamint ideolgiai htteret nyjtva biztostotta a kulturlis tradcik folytonossgt az kori Nlus-vlgyben.
A killtson bemutatott, klnbz korszakokbl szrmaz reliefeken, sztlken s szobrokon keresztl jl megfigyelhet, hogy a frakor kezdeti idszaknak udvari s elit kultrja ltal kialaktott mvszeti knon tradcija hogyan lt tovbb vezredeken t. Azonban nem csupn egyszer hagyomnyrzsrl vagy a mlt ktsgtelen tiszteletrl van sz, hanem a mltba tekints egyfajta ritult, mgikus erej aktust is jelentett az utkor szmra, amelynek rvn spiritulis szinten azonosulhattak a pldakpl vlasztott trtnelmi idkkel s szemlyisgekkel.
A killtson bemutatott mtrgyak kzl kiemelkedik a British Mzeumbl klcsnztt II. Ramszeszt brzol csaknem letnagysg szobor, a rmai Sinopoli gyjtemny 18. dinasztia kori s a British Mzeum 30. dinasztia vagy kora Ptolemaiosz-kori fraportrja, a bcsi Kunsthistorisches Museum s a Louvre hzasprszobrai, s az ugyancsak a prizsi gyjtemnybl rkezett, kirlynt vagy istennt brzol szobrszminta. A firenzei gyjtemny egyik legizgalmasabb leletegyttese egy 25. dinasztia kori elkel hlgy (a fra lnynak szoptats dajkja) koporsit s kozmetikai kellkeit mutatja be.
A killts az egyiptomi frakor utols virgkort mutatja be, amely amellett, hogy a Nlus menti birodalom egy kiemelt korszakra koncentrl, a killtott 150 mtrgy segtsgvel ttekintst nyjt az kori Egyiptom tbb ezer ves kultrjrl. A Renesznsz v programsorozatba illeszked killts trgyai tbbek kztt a British Mzeumbl, a prizsi Louvre-bl, tovbb bcsi, firenzei, rmai s zgrbi gyjtemnyekbl rkeztek.
A trlaton killtott szobrok, sztlk, koporsk s egyb srfelszerelsi trgyak segtsgvel a trtnelem egyik legizgalmasabb korszakt mutatjk be. A nemzetkzi sszefogs eredmnyekppen megvalsul killts ez v elejn mr a ljubljanai kznsg eltt is bemutatkozott, de a budapesti trlat az ottani killts j koncepcik alapjn megptett s lnyegesen kibvtett vltozata.
A mtoszokban l s a trtnelmi mlt tisztelete, a mlt tiszteletremlt vvmnyainak megrzse s tudatos, m szelektv mdon val felhasznlsa mindvgig jellemezte a frakori egyiptomi kultrt. Ez a fajta „renesznsz” attitd teht mlyen gykerezik az egyiptomi llam 3000 ves trtnetben. A killts cme a Kr. e. I vezred kzepnek egy rvid, m annl izgalmasabb idszakra (Kr. e. 7-6. szzad / 25-26. dinasztia) utal, amikor a frakori Egyiptomra az jbirodalom vgt kvet kb. 400 ves politikai s gazdasgi nehzsgekkel teli idszak utn egy jabb – utols – virgkor ksznttt. Az j ra kezdett a kutats a 25. dinasztia uralkodshoz kti. Ez a Nbibl (a mai Szudn, az kori Kus terletrl) szrmaz dinasztia a Kr. e. 8. szzad vgn meghdtotta s jraegyestette az orszgot, szkhelyt pedig az si fvrosba, Memphiszbe helyezte. A szbanforg idszak frai alatt, akik szmra nyilvnvalan legitimcit biztostott a mlttal val azonosuls, egyre erteljesebb archaizl tendencik figyelhetek meg a kultra tbb terletn.
A 25. dinasztia kora az egyiptomi „renesznsz” els nagy korszaka, amely egy csaknem ktezer vvel korbbi idszak, az birodalom alkotsainak stlust s ikonogrfijt idzi fel. A kusita kirlyok az birodalmi nagy frak, az 5. s 6. dinasztia uralkodinak neveit vettk fel, s megksreltk felleszteni s jraalkotni az si mtoszokat, mvszeti stlusokat, a nyelvet s az irodalmat. A mlt jralesztsnek folyamata az ezt megelz idszakban, az n. Harmadik tmeneti Korban gykerezik, majd ebben az idszakban teljesedik ki, hogy aztn a 26. dinasztia alatt elrje klasszikus tkletessgt, amikor a deltabeli Szaisz vrosbl szrmaz uralkodk katonailag megerstettk Egyiptomot s nveltk az orszg kereskedelmi befolyst. A szaiszi dinasztia tisztelte eldei emlkt, az elz kusita idszak kiindulpontknt szolglt a „szaiszi renesznsznak”, de az j uralkodk mr a Kzpbirodalom s az jbirodalom thbai mvszett lesztettek jj.
Az kori egyiptomi kultra tbb ezer ven keresztl vel kontinuitst legszemlletesebben a dinasztik egymst kvet sora pldzza. A killts tudomnyos szempontbl legkiemelkedbb trgya a legkorbbi kirlyok neveit s tetteit felsorol, a piramispt frak korbl szrmaz mintegy ngy s fl ezer ves Palermi K. A Kzpbirodalomtl (Kr.e 2. vezred els harmada) a Ptolemaiosz-korig (Kr.e 332-31) terjed idszak klnbz uralkodinak portri a dinasztik egymsutnjt szimbolizljk, illetve a frai intzmny fennmaradst, amely a megfelel politikai s gazdasgi, valamint ideolgiai htteret nyjtva biztostotta a kulturlis tradcik folytonossgt az kori Nlus-vlgyben. A killtson bemutatott, klnbz korszakokbl szrmaz reliefeken, sztlken s szobrokon keresztl jl megfigyelhet, hogy a frakor kezdeti idszaknak udvari s elit kultrja ltal kialaktott mvszeti knon tradcija hogyan lt tovbb vezredeken t. Azonban nem csupn egyszer hagyomnyrzsrl vagy a mlt ktsgtelen tiszteletrl van sz, hanem a mltba tekints egyfajta ritult, mgikus erej aktust is jelentett az utkor szmra, amelynek rvn spiritulis szinten azonosulhattak a pldakpl vlasztott trtnelmi idkkel s szemlyisgekkel.
A killtson bemutatott trgyak kzl kiemelkedik a British Mzeumbl klcsnztt II. Ramszeszt brzol csaknem letnagysg szobor, a rmai Sinopoli gyjtemny 18. dinasztia kori s a British Museum 30. dinasztia vagy kora Ptolemaiosz-kori fraportrja, a bcsi Kunsthistorisches Museum s a Louvre hzasprszobrai, s az ugyancsak a prizsi gyjtemnybl rkezett, kirlynt vagy istennt brzol szobrszminta. A firenzei gyjtemny egyik legizgalmasabb leletegyttese egy 25. dinasztia kori elkel hlgy (a fra lnynak szoptats dajkja) koporsit s kozmetikai kellkeit mutatja be. A trlat fontos darabja tovbb a Szpmvszeti Mzeum – amely Kzp Eurpa egyik leggazdagabb egyiptomi kollekcija - 26. dinasztia kori bronz Imhotep-szobra, amely vilgviszonylatban is kiemelked kvalits, s gy a killts egyik kiemelt mtrgya volt mr az elz helysznen, Ljubljanban is. A rmai kori Pannnibl fennmaradt, egyiptomi kultuszokkal kapcsolatos emlkek (a Nemzeti Mzeumban rztt n. „Egyedi kancs”, valamint a szombathelyi Savaria Mzeumbl rkezett rmai kori zisz-szently csodlatos leletei) a killts utols egysgeknt a „renesznsz renesznszt” mutatjk be, amikor az kori egyiptomi kultra hatsa az orszg hatrait tlpve fejtette ki hatst – ahogyan teszi ezt a mai napig.
A killts kurtora Francesco Tiradritti egyiptolgus, a kairi Olasz Rgszeti Intzet igazgatja s Liptay va, a Szpmvszeti Mzeum Egyiptomi Gyjtemnynek vezetje.

 
Nvnapksznt
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Kedvenc angyalom

 

 

 
Pontos id
 
Trsoldalak
 
Irodalmi portlok
 
Hangfelvtelek
 
knyvajnl
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!