A kinai agyaghadsereg
2008.12.28. 15:05
1974-ben egy knai paraszt kutat akart frni a fldjn. Azt nem tudom, hogy sikerlt-e vizet fakasztani a fld mlybl, de azt igen, hogy megtallta az kori vilg, addig ismeretlen nyolcadik csodjt.
Qin csszr (ejtsd tyhin) kzel 7 000 (ms forrsok szerint 6 000) darabot szmll agyaghadseregt, melyben a harcosok mindegyike arccal keletnek fordulva ll.
Ki is volt ez a Qin csszr?
Elszr is kirly volt. I.e. 259-ben szletett s mr 13 vesen kirlly koronztk, igaz a tnyleges hatalmat csak kzel tz vvel ksbb tudta maghoz ragadni. Ekkor Kna terletn ht kirlysgot tallhattunk. Ezek egyikben lett kirly Qin, aki harcias felfogssal hadjratot indtott sorban a msik hat kirlysg ellen s rvid id alatt mindegyiket leigzta. Harmincnyolc vesen egyestette a knai orszgokat ltrehozva az egysges Knt s „wang”-i /kirlyi/ cmt „hunang-di”-ra /csszr/ cserlte. gy lett Qin Kna els csszra.
Az Els Csszr nagyravgysa s megalomnija hamar megmutatkozott. Azzal, hogy egysgestette az orszgot s egy korabeli nagyhatalmat hozott ltre, mr berta nevt a trtnelembe, de ennl tbbre vgyott.
Qin csszr palotja az akkori fvros - a mai Xian vrosa - mellett plt fel. A csszr parancsra felttelezheten nem sokkal azutn, hogy a csszri cm birtokosa lett, parancsot adott egy srkamra megptsre, s felttelezheten ekkor adta parancsba az agyaghadsereg elksztst is. Az ptkezsben a legmeglepbb, hogy az rott forrsok pontosan rgztik a srkamra megptst, az agyaghadseregrl azonban emltst sem tesznek.
A monda szerint a srkamra mig feltratlan rsze, - a kkamrk - mess kincseket rejtenek. Aranyszobrok dsztik s a mennyezeten drgakvekbl kirakva lthat a csillagos gbolt. Br a feltrsn folyamatosan dolgoznak, a sr nagyobb rsze mg feltratlan, amin nem lehet csodlkozni, ha figyelembe vesszk, hogy a kls kamra kr emelt fal kzel hat kilomter hossz, de a bels kamrarendszer is kt s fl kilomteres.
Ugyanakkor a vele prhuzamosan foly agyaghadsereg megalkotsrl semmilyen forrs nem maradt fenn... Gondoljuk csak meg, az akkor hszmilli lakos Knban mintegy 700 000-n dolgoztak a srkamra s az agyaghadsereg megalkotsn, kzel harminc vig. Felmerl a krds, hogy lehetett megalkotni egy 7 000 darabbl ll embernagysg szoborcsoportot gy, hogy annak ne maradjon nyoma...? Azt gondolom a vlaszt tud munksok egyike sem termszetes hallllal halt meg.
Ezeknek a szobroknak a megalkotsa abban a korban komoly bravrnak szmtott, s felteheten a kor fazekassgnak technikai cscsteljestmnye volt.
Az agyagkatonk mindegyike megmunklt arccal rendelkezik. Br a kzhiedelemben elterjedt, hogy minden szobor arckifejezse egyedi, azrt ez kzel sincs gy. Mindenestre a nagy varicis szmban ksztett arckifejezs s vltozatos bajusz fejformk, a ruhzat klnbzsgnek keversvel ezt a csalka hatst kelti a ltogatban. Tovbb nveli ezt az rzetet az agyagszobor-lovak s a harci szekerek, br ez utbbiak fbl s fmbl kszltek.
A hadseregben megtalljuk a knny-, s nehzgyalogosokat, az jszokat s a harci szekereket is. A lovassgi katonk az kori Knban nem igazn voltak hadra foghatk. Miutn nem ismertk a kengyelt, a merev nyerget, s a zabla is jval kezdetlegesebb volt, a lovas katona nem tudta olyan knnyen irnytani a lovat s igen sebezhet volt.
Ugyanakkor a tisztek rangjelzskkel s fegyverzettel kszltek: karddal, csklyval, dszes ltzkben.
A feltrs sorn, nem messze a csszr srjnak fbejrattl, kt nagymret, bronz harci-szekeret talltak, lovakkal s harcosokkal.
A bronzszobor-csoport s az agyaghadsereg feltrt rsze ma mint mzeum funkcionl.
Az satsokat vgz rgszek szerint az eddig fellelt agyagharcosok csak egy rsze a teljes seregnek s felttelezhet egy lnyegesen nagyobb agyaghadsereg, amelyet Qin csszr srjban, illetve krltte temettek el.
A knai agyagharcosok kultrtrtneti jelentsgt nehz megbecslni. Az viszont vitathatatlan hogy a lelet a XX. szzad legnagyobb rgszeti felfedezse.
s, hogy mi a kze az agyaghadseregnek a mi kis mzeumi stnkhoz?
Nos, tisztban vagyok vele, hogy a fullextra olvasinak tbbsge nem ltta az eredeti helyn killtott sereget. Abba is csak remnykedni tudok, hogy a jvben ez nhnyunknak megadatik.
(Budapesti killtsrl)
Hogy e pratlan rgszeti lelet rtkt jobban megrtsk, rdemes elltogatni a budapesti zsia-center bevsrlkzpont melletti szabadtri terletre ahol egy 300 darabbl ll, s az leth msolatoknak felhasznlsval nylt killts.
A killtott agyagszobrokat a Li Yuan Qin Iparmvszeti Gyr ksztette.
A killts megtekinthet az zsia center melletti szabadtri terleten 2008. december 31-ig.
|